Šarivary melanž

Když se v Brně potkají Francouzka, Švéd, Američan a Slovák, vznikne melanž, a to především hudební. Ne náhodou se jejich první album Melanž skutečně jmenuje. Využijte příležitosti a přijďte si je v pátek večer poslechnout naživo do obřanské Kafary. Nebo si alespoň poslechněte jejich nanejvýš příjemné album. Proč, to vám objasní zpěvačka Aude Martin v našem minirozhovoru.

13. 11. 2019 Hana Fasurová

Bez popisku

Říkáte si „šansonové kvarteto“. Co má vaše hudba se šansonem společné a co nikoli? Jak byste sami svoji hudbu zařadili?

Než jsme začali skládat vlastní skladby, hráli jsme převzaté šansony a šanson patří mezi mé kulturní kořeny. Ale protože máme všichni i jiné hudební vzory, tak jsme náš repertoár rozšířili na další žánry. Je těžké zařadit naši hudbu do jediného žánru. Občas hrajeme v jazzové rytmu, nebo písně, které se blíží žánru world music.

Zaujalo mě, že nezpíváte pouze jedním či dvěma jazyky. Které řeči ve vašich písních můžeme zaslechnout?

Z románských jazyků je to samozřejmě francouzština a jednu píseň máme v portugalštině. Dále si můžete při poslechu našich písní procvičit i angličtinu a švédštinu. Některé písně jsou zase v mém vlastním originálním jazyce. Ten jsem objevila, když jsem zapisovala slova, která jsem měla v hlavě. Až posléze jsem si uvědomila, že se tato slova v různých písních opakují. Se Šarivary jich mám takových pět. Jsou jistě ovlivněny africkou hudbou, kterou poslouchám.

Proč sis vybrala k životu zrovna Brno a jak ses dala dohromady se zbytkem skupiny?

Přijela jsem před devíti lety na stáž s Alliance Française a zpátky domů jsem už neodjela. Všechno proběhlo velmi přirozeně. S kapelou jsme se potkali taktéž v Brně, začali jsme spolu hrát a už máme za sebou jedno album a více než 50 koncertů.

Živíš se pouze hudbou nebo i něčím jiným?

Živím se uměním a produkcí umění, nejenom se Šarivary. Mám také divadelní soubor Le Cabaret Nomade a spoluorganizuji festival Bonjour Brno.

Jaké jsou tvoje - vaše inspirace a hudební kořeny?

Je jich hodně! Cumbia a africká hudba obecně, brazilská hudební tradice, kapely jako Radiohead, Pink Floyd, Stereolab, skladatelé jako Maurice Ravel, Django Reinhart, Tom Jobim, a spoustu dalších.

Nějaký vzkaz čtenářům (zejména studentům romanistiky)?

„Je to krásná věc učit se jazyků, to umožňuje se otevřít světem, a když přijedete na náš koncert budete mít příležitost konverzovat ve švédštině, angličtině, francouzštině, slovenštině a maďarštině :) Těšíme se na vas,“

uzavírá Aude Martin, zpěvačka skupiny Šarivary a vedoucí divadelního souboru Le Cabaret Nomade téměř dokonalou češtinou.

 

Šarivary

Kafara 15.11.2019 ve 20.00

https://www.kafara.cz/sarivary

 

 

Bez popisku
Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info