V porotě první Goncourtovy ceny – výběru ČR zasednou i studentky z Masarykovy univerzity

Vůbec poprvé se letos uděluje Goncourtova cena České republiky. O vítězném ze čtyř vybraných románů budou hlasovat studenti a studentky 7 českých vysokých škol, kde se učí francouzská literatura, mezi jimi i studentky z Ústavu románských jazyků a literatur na FF MU.

9. 3. 2020 Eva Lalkovičová

Zdroj fotografie: Institut français de Prague

Studenti se do poroty přihlásili jako dvoučlenné týmy. Posuzovat budou vybrané čtyři romány vydané v roce 2019: Extérieur monde (Olivier Rolin), Soif (Amélie Nothomb), Tous les hommes n’habitent pas le monde de la même façon (Jean-Paul Dubois, který za daný román získal i hlavní Prix Goncourt za rok 2019) a La part du fils (Jean-Luc Coatalem).

Vyhlášení první Goncourtovy ceny – výběru ČR se bude konat v rámci Dnů Frankofonie 19. března a zúčastní se ho také spisovatel a člen Académie Goncourt Pierre Assouline.  Předsedkyní české komise Goncourtovy ceny bude česko-francouzská spisovatelka Lenka Horňáková-Civade, která již dvakrát přijala pozvání naší katedry a přednášela studentům překladatelství. V porotě zasedá také velvyslanec Francie.

Pořadatelem soutěže je Velvyslanectví Francie v Praze. Hlasovat se bude na slavnostním zasedání v jeho sídle dne 19. března 2020 od 11 hodin. Studentská porota bude hlasovat na rozpravě za zavřenými dveřmi, výsledek se poté vyhlásí za přítomnosti tisku.