Přednášky o tlumočení s hostujícími odborníky

Dne 1. října 2020 proběhly dvě online přednášky odborníků z Univerzity Pavla Jozef Šafárika v Košiciach Márie Paľové a Romana Gajdoše. V prostředí MS Teams se jich účastnili nejen studenti překladatelství, ale i vyučující oboru.

5. 10. 2020 Eva Lalkovičová

Přednáška PhDr. Márie Paľovej, Ph.D., a Mgr. Romana Gajdoše Prozódia a anticipácia pravdepodobnosti vývoja výpovede představila výsledky několikaletého grantového výzkumu. Studenti i vyučující  mohli sledovat, nakolik se při zachycení určitých anticipačních uzlů dá předvídat další vývoj cizojazyčné výpovědi. Pro nácvik tlumočení je takový přístup velmi přínosný.  Mgr. Roman Gajdoš přednášel i o působení tlumočníka v institucích EU a vzbudil živý zájem studentů.