Přednášky Evy Kubátové: Kuba a Mexiko

V pondělí 18. 12. 2024 v K23 proběhnou dvě přednášky v českém jazyce. První z nich, Kuba: ostrov mezi minulostí a budoucností, přináší osobní příběhy disidentů a lidskoprávních aktivistů, druhá, Mexi(kopedi)cká jízda ostřejší než chilli, bude mít humornější nádech a představí druhý svazek Mexikopedie, kterou vydala Eva Kubátová. 

15. 12. 2023

Bez popisku

Zveme vás na dvě přednášky Evy Kubátové, které začínají v pondělí v 16:00 hod. a budou se věnovat tématům Kuby a Mexika. 

pamět národa: eva kubátová

Kuba: ostrov mezi minulostí a budoucností - 16:00

Příběhy kubánských disidentů a lidskoprávních aktivistů tvoří nedílnou součást Paměti národa už od roku 2017 a z více než 200 pamětnických výpovědí vznikla mimo jiné elektronická kniha #LIBERTAD (Svoboda). Právě za svobodnou budoucnost totiž tepou srdce řady Kubánců, zatímco jiní uvízli v Castrově minulosti. Jakou roli hraje česká Paměť národa v tomto zásadním dějinném mezníku? Jak lze přes oceán napomáhat transformaci k demokracii? Jak pracovat se specifiky kubánských vzpomínek, jejichž kontext zasahuje až do aktuálního dění? A jaký význam v budování kubánské svobody nese odkaz Václava Havla?

Eva Kubátová působí na Paměti národa již jedenáctým rokem a specializuje se na latinskoamerický region, ke kterému ji dovedlo studium na Středisku ibero-amerických studií FF UK, kde roku 2017 obhájila doktorát. Od roku 2017 koordinuje dokumentaristický projekt Paměť kubánského národa, v rámci něhož bylo do dnešního dne zdokumentováno přes 200 kubánských disidentů a lidskoprávních aktivistů přímo z ostrova, ale i z exilových diaspor. Roku 2021 publikovala ve spolupráci s doc. Martinem Paloušem elektronickou knihu #LIBERTAD, která přináší mezigenerační pamětnické příběhy 63 Kubánců jako symbolického počtu za 63 let
trvající totalitní režim na Kubě.

Mexi(kopedi)cká jízda ostřejší než chilli - 17:00

Deset let strávila Eva Kubátová na dohled od mexické sopky Popokatepetl. A deset let sbírala mexické podivnosti – všechny ty každodenní kulturní vjemy, které vám nechají viset obočí vysoko na čele anebo pozdvihnou koutky úst v překvapený úsměv. Roku 2020 jí vyšel první díl Mexikopedie: abecedáře mexické kultury, ve kterém pěkně od A do Zet glosuje rozličné fenomény od gastronomie přes dějiny, řemesla a kulturu, až po přírodní krásy a letos v březnu následoval díl druhý.
V netradičně laděné přednášce o Mexiku dostanou prostor ty nejpikantnější mexické podivnosti.
· Jak voní nejpodivnější městečko Mexika?
· Kde se skrývá surrealistická betonová zahrada      excentrického britského milionáře?
· Jak hluboko do českých dějin sahají hudebníci mariachis?
· Proč provozují plejtváci keporkaci své akrobatické skoky nad hladinu?
· Jak moc bolí facky od zápasníka lucha libre?
Jen pozor, pokud vás Mexiko nikdy nezajímalo, po tomhle vyprávění na něj nebudete moct zapomenout. Mexikopedie totiž způsobuje neodvratné touhy zuřivě nakupovat letenky.

Eva Kubátová
Jednou mě někdo nazval „sběratelkou mexických podivností“ a nenašla jsem trefnější označení, byť v profesním životě jsem projekťák v neziskovce. Mexiko je totiž (krásný) bizár. Však už malíř Salvador Dalí se kdysi nechal slyšet, že sem už rozhodně nepáchne, protože nesnese být v zemi, která je surrealističtější než jeho vlastní tvorba. Tahle sběratelská vášeň podivností, o které jsem nejprve psala v cestovatelských časopisech, se postupně přetransformovala právě v projekt Mexikopedie. Právě v něm se projevilo, že jsem snad nejmíň akademická historička ze všech. Byť mám z dějin Latinské Ameriky doktorát, nejradši o nich vyprávím zlehka, s nadhledem, špetkou ironie a lehce nekorektních přirovnání. Hledám městské legendy, lidské příběhy a nejpodivnější mexické podivnosti, nad nimiž vám zůstanou viset obočí vysoko na čele, anebo se naopak zdvihnou koutky vašich úst v pobaveném úsměvu.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info