Galicijštinu přiblížil studentům portugalštiny španělský herec Santi Prego

6. 4. 2023

Španělský filmový i divadelní herec a vysokoškolský profesor Santiago Prego Cabeza, známý jako Santi Prego, využil své pracovní návštěvy v Brně k tomu, aby navštívil studentky portugalského jazyka. K němu má velmi blízko, jelikož jeho rodištěm je město Vigo, které leží na hranici s Portugalskem. V hodině portugalské lingvistiky nastínil jazykové rozdíly mezi galicijštinou, španělštinou a portugalštinou a poté konverzoval se studentkami na různá témata ve všech třech jazycích.

Santi Prego působil v galicijském dramatickém spolku Centro Dramático Galego a v roce 1989 založil galicijskou společnost Ollomoltranvía. Po jejím zániku začal pracovat v audiovizuálním sektoru a v roce 2001 získal cenu za nejlepší herecký výkon v kategorii filmů na festivalech v Alcalá de Henares a Zaragoze.

Jak potvrdila Iva Svobodová, „ Ve Španělsku (zejména v Galicii) je Santi velmi známou tváří. V roce 2020 ztvárnil dokonce roli generála Franca ve filmu Mientras dure la guerra (Alejandro Amenábar). Publikum jej ale zná také z galicijských i španělských seriálů Mareas vivas, Pratos combinados, Rias Baixas, Luci (TVG), Néboa (TVE) nebo El Sabor de las Margaritas (TVG- Netflix).“

Jeho návštěva pro nás byla velkou poctou. Děkujeme mu touto cestou, že si na nás udělal ve svém pracovním shonu čas.