Dr. Ricardo Rato Rodrigues: psychologické aspekty v portugalské literatuře a filmu (přednášky)

Ústav románských jazyků a literatur Filozofické fakulty Masarykovy univerzity srdečně zve na přednášky ve dnech 17., 18., a 19. února, které prosloví Dr. Ricardo Rato Rodrigues
z Jagellonské univerzity v Krakově. První se bude dotýkat “biografemické” tvorby Antónia Loba Antunese v souvislosti s jeho fejetony a dopisy, druhá filmu Tabu Miguela Gomese z roku 2010 a  filmového ztvárnění postkoloniální mentality v moderním Portugalsku a třetí z přednášek bude věnována machismu nebo také  ztvárnění maskulinity v díle Josého Cardosa Pirese. 

Departamento de Línguas e Literaturas Românicas. Universidade Masaryk de Brno palestras Prof. Dr. Ricardo Rato Rodrigues, Universidade Jagelónica de Cracóvia.

11. 2. 2020 Hana Fasurová

17/2 v 10h (učebna L.42)

“Biografemická” tvorba Antónia Loba Antunese; fejetony a dopisy

18/2 ve 12h (učebna K32)

Tabu (Miguel Gomes, 2010): filmové ztvárnění postkoloniální mentality v moderním Portugalsku

19/2 v 8h (učebna L34)

“Marialvismo” a jiné typy “machismu”: ztvárnění maskulinity v díle Josého Cardosa Pirese

Prof. Dr. Ricardo Rato Rodrigues

Narodil se v Lisabonu, absolvoval bakalářské studium portugalské a anglofonní filologie na univerzitě v Minhu (Universidade do Minho), postgraduální studium aplikovaného divadla na univerzitě v Exeteru ve Velké Británii a doktorské studium na univerzitě v Nottinghamu, kde obhájil disertační práci s názvem A Silent Scream: Madness and Trauma in the early works of António Lobo Antunes. V letech 2016 a 2018 pracoval jako instruktor IC na univerzitě Queen Mary v Londýně. Je členem různých skupin: International Consortium for the Study of Post Conflict Societies (Nottingham), International Health Humanities Network. Působí jako externí badatel Centra humanistických studií při univerzitě v Minhu (CEHUM). Organizoval různé kulturní pořady a vědecká sympozia, jako např. III International Health Humanities Conference: Traumatextualites: Trauma in the clinical, arts and humanities contexts (Nottingham) a Camões Lecture (Queen Mary, Londýn). Ve svém výzkumu se zabývá především problematikou traumatu a šílenství v literatuře a výtvarném umění. Věnuje se též studiu portugalské psychiatrie, lusofonních a anglofonních literatur, aplikovaného divadla a genderu, především maskulinity. V současné době pracuje na Jagellonské univerzitě v Krakově.

17/2 às 10h (sala L.42)

A escrita biografémica de António Lobo Antunes; crónicas e cartas

18/2 às 12h (sala K32)

Tabu (Miguel Gomes, 2010): A representação cinematográfica da mentalidade pós-colonial no Portugal moderno

19/2 às 8h (sala L34)

Marialvismos e outros machismos: representações masculinas em José Cardoso Pires

Prof. Dr. Ricardo Rato Rodrigues 

Nascido em Lisboa. Licenciado em Estudos Portugueses e Ingleses pela Universidade do Minho. Pós-Graduação em Teatro Aplicado pela Universidade de Exeter, Reino Unido. Doutorado Europeu em Estudos Lusófonos pela Universdade de Nottingham, Reino Unido, com a tese A Silent Scream: Madness and Trauma in the early works of António Lobo Antunes. Entre 2016 e 2018, trabalhou como Instrutor Camões na Universidade de Queen Mary, Londres. Membro de vários grupos International Consortium for the Study of Post Conflict Societies (Universidade de Nottingham), International Health Humanities Network. 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info