Brněnská romanistika podporuje Amazonii

Deštný prales v Amazonii volá o pomoc. Požáry v Brazílii o uplynulém létě, počítající se na desetitisíce, nenechaly chladným ani srpnový summit skupiny vyspělých ekonomik G7, který je prohlásil za ekologickou katastrofu s celosvětovým dopadem. Přispět k obraně proti odlesňování důležitého ekosystému a pomoci domorodcům čelit globalizaci se rozhodli také hispanisté z Ústavu románských jazyků a literatur FFMU. V Amazonii budou mimo jiné navazovat kontakt s místní komunitou prostřednictvím aktivit s dětmi. Svoji práci představili brněnští romanisté akademikům, školám i veřejnosti v uplynulém Týdnu pro Amazonii, jež se konal od 14. do 18. října v Brně.

30. 10. 2019 Hana Fasurová

Indiánský chlapec z kmene Shuarů v ekvádorské Amazonii je jedním z dětí účastnících se projektu brněnských romanistů. Foto archiv Atheny Alchazidu.

Ekologické problémy v Amazonii způsobené těžbou nerostných surovin v přírodních rezervacích či problematika ohrožených rostlinných a živočišných druhů a s tím spojená  devastace přírody. Taková byla témata konferencí, přednášek a workshopů, které pro odbornou i laickou veřejnost připravila nově vzniklá platforma UNIDA, vedená vědci z Mendelovy univerzity. „My pohlížíme na tuto jedinečnou oblast z perspektivy filologie a pedagogiky. Zajímají nás snahy domorodých obyvatel bránit se globalizačním tlakům,“ přiblížila činnost brněnských romanistů Athena Alchazidu, která podporu Amazonii na katedře romanistiky zaštiťuje.

Pomoc romanistů spočívá hlavně v oblasti vzdělání a osvěty. Budoucí učitelé španělského jazyka připravili v rámci svojí specializace edukační program pro české základní a střední školy, který formou tvořivých a herních aktivit přibližuje přírodu v Amazonii v celé komplexnosti. „Tedy nejen zajímavou flóru a faunu, ale také původní národy, které tento prostor obývají,“ upřesňuje Alchazidu. Plány hispánské sekce na FFMU jdou ale ještě dále. V budoucnu totiž chtějí obdobné programy uskutečnit přímo v Amazonii ve spolupráci s partnerskými univerzitami v jižní Americe. První vlaštovka již přilétla do Ekvádoru, kam Alchazidu nedávno přivezla španělsky psané malované vzkazy od českých dětí.

Život kmene Shuarů v ekvádorské Amazonii. Foto archiv Atheny Alchazidu.

Ústav románských jazyků a literatur spolupracuje s vědci z Mendelovy univerzity již dlouhodobě. K zapojení do projektu UNIDA (konsorcium United for the Development of the Amazon) přizval hispanisty z filozofické fakulty jeho hlavní koordinátor Miroslav Horák z Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Sám se věnuje především terapeutickému potenciálu tradiční amazonské medicíny zejména v souvislosti s léčbou drogových závislostí. „Deforestace je problém číslo jedna, je spojený s globální klimatickou změnou, se zánikem domorodých kultur a dalšími jevy, které zasluhují mimořádnou pozornost," argumentuje Horák.

Projekt UNIDA, který sdružuje univerzity, neziskové organizace i soukromé firmy, společně usilující o zlepšení životního prostředí v Amazonii, iniciovala nezisková organizace Forest.ink z.s., působící v ekvádorské části Amazonie. Ta mimo jiné s pomocí zahraničních partnerů vytvořila unikátní rezervaci El Paraíso (v českém překladu „Ráj“) o rozloze 89 000 hektarů, která je vzorem pro práci v dalších regionech, kde bude konsorcium působit, tedy Peru, Kolumbie a Brazílie.

Forest.ink z.s. také vykupuje s pomocí dobrovolných přispěvatelů z Česka, Evropy i Ekvádoru od místních vlastníků pozemky hraničící s územím El Paraíso. Tím chce vytvořit nárazníkové ochranné pásmo rezervace a zabránit těžbě dřeva na územích využívaných posléze pro pastvu dobytka. „Nasmlouvaných máme 100 hektarů, z toho 50 už je legálně nakoupených. Nedávno jsme otevřeli základnu nazvanou Refugio (v českém překladu „Útočiště“), kterou budou společně využívat brněnští akademičtí pracovníci z MENDELU a Masarykovy univerzity. Takový český úkryt na malém českém území v ekvádorské Amazonii,“ dodává Radim Ondříšek z Forest.ink z.s.

Setkání zástupců tří univerzit: Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity v Brně a Universidad del Azuay. Zleva: Cecília Ugalde, Miroslav Horák, Athena Alchazidu a Ronal Chaca. Foto archiv MENDELU.
Studenti španělského Gymnázia Brno-Bystrc při prezentaci na konferenci América Latina Hoy, která byla součástí Týdne pro Amazonii. Foto archiv MENDELU.