Projekt „Romance languages for Slavic-speaking university students“ prezentován na Univerzitě v Algarve

Doc. Iva Svobodová představila studentům a vyučujícím oboru učitelství portugalštiny první část otevřených vzdělávacích zdrojů OER

18. 11. 2022

V říjnu 2022 byl projekt Romance languages for Slavic-speaking university students prezentován na Univerzitě v Algarve (Universidade do Algarve) v jižním Portugalsku. V rámci programu Teaching Mobility doc. Iva Svobodová představila studentům a vyučujícím oboru učitelství portugalštiny první část otevřených vzdělávacích zdrojů OER (Open educational resources), jejichž cílem je připravit studenty na studijní stáž v Portugalsku.

Tyto zdroje mají za cíl ukázat, jak je portugalština používána v různých vědních oborech, konkrétně v žurnalistice, medicíně, ekonomii, matematice, právu, ale také ve filologii. Jejím obsahem jsou různé rozhovory, prezentace (ppt), odborné texty, ale také slang, s nímž se studenti potýkají dennodenně v průběhu své studijní stáže. Materiály OER také zahrnují také audio nahrávky s názory rodilých mluvčích na žhavé otázky jednotlivých oborů. K těmto audiovizuálním materiálům se pak váží různá cvičení, kde lze trénovat různé fonetické, morfologické, syntaktické, lexikální a sémantické jazykové jevy. Zejména ty, které jsou pro slovanské studenty problematické. Nutno podotknout, že velký úspěch sklidily dialogy, které připravily a nahrály studentky portugalštiny MUNI u nás ve studiu. Publikum velmi ocenilo jejich kvalitu.