Centrum a periferie v románských jazycích a literaturách

Ústav románských jazyků a literatur pořádá ve dnech 16.-18.9. 2021 konferenci na téma Centrum a periferie se zaměřením na oblast literární.

26. 5. 2020 Hana Fasurová

Museo memoria y Tolerancia, México. Foto: archiv Jaquelinee Martinez, unsplash.com.

Ať se již jedná o jazyk, literaturu nebo kulturu v širším smyslu, můžeme vidět, že axiologické rozdělení není zdaleka homogenní, protože vždy můžeme identifikovat centrální prvky nebo prostory a ty, které lze označit jako periferní. Dynamika středu a periferie se může odehrávat v různých aspektech. V lingvistice se to netýká pouze diatopických variací, ale také diastratických, diafázických, diachronických a diagenetických variací, jakož i oblastí jazykové politiky a jazykového plánování. V literatuře zasahuje status jazyka do kulturní a mezikulturní hierarchie a stává se jedním z prvků strukturování literárního pole jak v dané kultuře, tak i ve vztahu mezi tzv. majoritní a minoritní kulturou.

Konference Centrum a periferie je příležitostí k diskusi o těchto problémech v obou oblastech románské filologie: v románské lingvistice a románských literaturách (lingvistická sekce byla zrušena).

Jazyky příspěvků: francouzština, španělština, italština, portugalština, katalánština, angličtina.

Program a podrobnosti se dozvíte na stránkách konference.

Centrum a periferie v románských jazycích a literaturách

Brno, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity 16.– 18. 9. 2021

Pozvánka všem na uvítací večer: